Главная страница   Меню   Акции   Гостиница   Сауна   Галерея   Контакты
Перейти на главную

 Facebook 

Новый
Старый

«    Март 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Логин 
Пароль 
 

  

Коли закінчується сезон гороху

Коли закінчується сезон гороху



Горох



Сходи гороху можуть витримувати заморозки до -2 градусів, тому сівбу проводять рано. Як правило, горох висівають у декілька термінів, з інтервалом у 10-15 днів.



Місячний календар на січень



Для городників, що орієнтуються на посівний календар, наводимо рекомендації, коли садити горох у ґрунт у 2025 році.



Сприятливі дні:



Несприятливі дні:



Однорічна трав'яниста рослина із сімейства Бобові. Популярна овочева та кормова культура, одомашнена ще у 4 столітті до н. е.



Стебло у гороху кучерявий, з вусиками, які чіпляються за будь-яку опору. Листя зелене, соковиті, перисті. Квітки білі, схожі на метеликів. Плід – плоский боб із соковитими стулками. Горошини великі, зелені, округлі або трохи сплюснуті, солодкого чи прісного смаку.



Застосування та користь





  • Зерно гороху дуже поживне та калорійне (100 г містить 230 ккал). У гороху багато білка, цукру, клітковини. Вітаміни: А, групи В, К. Горох багатий міддю, залізом, кальцієм та фосфором.


  • У кулінарії горох використовують у перших та других стравах, свіжим у салатах. Його консервують, переробляють на борошно та крохмаль. Проростки горохового насіння - багата вітамінами добавка до їжі, суперфуд.


  • Горох – цінна кормова культура. На корм худобі використовується і зерно і бадилля рослини.


  • Нерідко використовують як сидерат для оздоровлення ґрунту.




Популярні сорти



Розрізняють сорти овочевого, кормового та цукрового горошку. Овочевий горох застосовується для приготування каш та супів. Цукровий (десертний) горошок дуже солодкий, його їдять свіжим та консервують.



Амброзія



Цукровий сорт гороху, готовий до збирання через 70 днів після посіву. Боби ніжні, завдовжки 10 см, універсальне використання. Врожайність до 2 кг із 1 кв. м.



Середньостиглий сорт, що утворює велику рослину, висотою до 150 см. Боби ніжні, невеликі, можуть вживатися в їжу разом зі стулками. Зерна дуже солодкі. Врожайність до 1,5 кг із 1 кв. м.



Високорослий сорт, який можна використовувати у декоративних цілях. Висота рослини до 170 см. Боби великі, діаметр горошин 1 см. Горох солодкий та соковитий.



Середньопізній лущильний горох, з ніжними та смачними бобами. Рослина врожайна, холодостійка, невибаглива.



Карликовий сорт, придатний для вирощування в домашніх умовах. Горох кущовий, висотою 50 см, скоростиглий. Він вимагає опор, не вилягає, формує великі боби з солодкими ніжними зернами.



Середньостиглий лущильний високоврожайний сорт. Боби середнього розміру, горох солодкий та ніжний. Сорт холодостійкий, невибагливий.





  • Середньостиглі: Дінга, Жегалова, Деліза, Джоф.


  • Ранньостиглі (50-60 днів): Азарт, Альфа, Віра, Воронезький зелений.




Умови вирощування



Горох садять на сонячні та сухі ділянки.



Грунт потрібний родючий, вологоємний, пухкий, нейтральний або слабокислий. Підходять суглинки, супіски, чорнозем.



Не підходять кислі, заболочені ділянки та пісок.



Посадка



Грядку для гороху щедро заправляють перегноєм (свіжу органіку не можна використовувати!), вносячи до 6 кг на 1 кв. м. Крім того, в землю додають:





  • 2-4 кг піску, якщо ґрунт важкий;


  • до 2 склянок золи, якщо ґрунт кислий;


  • 30 г суперфосфату та 20 г сульфату калію.




Горох садять сухим насінням, на глибину 2 см. У рядку зерно розкладають через 15-25 см, ширина міжрядь 30 см.



Схід гороху з'являється через 4-6 днів.



Догляд



Горох вологолюбний (особливо в цвітіння та плодоношення). Поливати його слід 2-3 рази на тиждень, рясно.



У проміжках між поливами розпушують ґрунт у міжряддях.



Якщо грядку перед посівом гороху не удобрили, у фазу цвітіння посіви підгодовують. Використовують азофоску (15 г на 1 кв. м) або комплексне добриво для овочів.



Високорослим сортам встановлюють шпалери з великої сіткою.



Збільшити урожай допомагає формування. Прищипування втечі на висоті 25 см, стимулює розвиток бічних відгалужень.



Відео рекомендації від Івана Руських



Збір урожаю



Для вживання у свіжому вигляді та переробки горох збирають у стадії молочної стиглості. Боби вже сформовані, але горошини ще ніжні, м'які та соковиті.



Чим ближче висять стручки до ґрунту, тим швидше вони дозрівають – зривайте їх насамперед.



Перші плоди збираються через 20-25 днів після сходів, ранні мозкові через 18-22, на лопатку - 10-12.



Для зберігання зерна горох прибирають після того, як боби пожовкнуть і їх стулки стануть твердими. Зерно витягають із стулок, просушують і зберігають у сухому, темному місці.



Хвороби та шкідники



Горох може страждати від грибкових хвороб (іржа, аскохітоз, борошниста роса). Розвиток хвороб провокує відсутність сівозміни, загущені посадки, застій вологи у ґрунті. Для лікування можна використовувати Фітоспорин, Триходермін.



Серйозно пошкодити горох можуть і шкідники: горохова попелиця, брухус (зернівка), довгоносик, горохова плодожерка. Проти шкідників використовують:





  • Іскру, Актеллік, Карбофос (на сходах гороху);


  • Бітоксибацилін (після цвітіння).




Горох – хіт сезону: як садити та вирощувати?



Є люди, готові за стручок молодого зеленого горошку віддати все, що завгодно. Вони знають, що з'ївши один, зупинитись майже неможливо. Якщо ви з їхнього числа, посадіть горошок. Ще не пізно. Тим більше, що він може рости не лише на городі, а й у квартирі на балконі.



Якщо думаєте, що зелений горошок – це лише ласощі, то помиляєтеся. Він дуже корисний! А вирощувати її зовсім нескладно.



Чим зелений горошок корисний здоров'ю





  • За вмістом вітаміну B12 зелений горошок анітрохи не поступається морепродуктам, знижує рівень холестерину в крові та очищує організм від шлаків та токсинів.


  • Від зеленого горошку неможливо погладшати, він зовсім не калорійний, всього 70 ккал на 100 г, зате в ньому міститься багато білка. Молодий горошок обов'язково має бути в раціоні людей, які страждають на серцево-судинні захворювання.


  • У їжу можна використовувати як горошини, а й молоді зелені пагони. Вони чудово підходять як наповнення для салатів, соковиті, смачні та неймовірно корисні. Кажуть, що від горохової мікрозелені самопочуття стає кращим, а сил більше.


  • У консервах з натуральним зеленим горошком чудово зберігаються, на відміну багатьох продуктів, вітаміни, наприклад, вітамін З.


  • Зелений горошок корисний ще й для ґрунту. На місці, де зростав горох, відмінно ростуть майже всі культури. Вся справа в тому, що в системі його коріння розмножуються азотофіксуючі бактерії (азотобактер), які засвоюють азот із повітря. Вони сприяють накопиченню азоту в ґрунті та є натуральним добривом для будь-яких рослин.




Як вирощувати зелений горошок?



Хороша новина – він зовсім невибагливий. Єдине, що слід запам'ятати: горох не можна садити нерідко, т.к. корінням і самим кущикам потрібен простір. І ще від яскравого сонця вигоряє нижнє листя рослини, правда, це на плоди ніяк не впливає.



Горох – холодостійка культура, яка не боїться поворотних заморозків і не вимоглива до ґрунту. Щоб вирощувати горох підійде майже будь-який ґрунт, і пісок, і глинистий ґрунт, і суглинок.Найкраще садити горох у грядки, де раніше росли томати, капуста чи гарбуз.



Який сорт гороху вибрати для посадки



Вибираючи сорт гороху, потрібно орієнтуватися на термін одержання врожаю (ранній, середньостиглий, пізній). Якщо горох – ваші улюблені ласощі, можна посадити кілька сортів з різними термінами. Є два види горошку, які використовують для сівби.





  • Цукровий: він ніжний, соковитий, солодкий і хрумкий, можна їсти, додавати до салатів або готувати його разом зі стручками. Хороші сорти цукрового горошку: "Дитяча насолода", "Рафінад", Жегалова", "Віра", "Гігант" та ін.


  • Лущильний: садять і збирають у стадії воскової зрілості. Стіни стручків у такого горошку щільніші, але деякі дачники вважають за краще садити саме цей вид. Хороші сорти лущильного горошку: "Первісток", "Шість тижнів", "Дитяча Радість", "Московський делікатес".




Коли садити горох навесні?



Садити зелений горох можна одним із перших. Насіння гороху краще проростає в прохолодну, сиру погоду, і якщо раптом похолодає, переживе навіть невеликий сніг. Але під час посадки насіння у відкритий ґрунт ґрунт має прогрітися до +5–8 °С, інакше горох не зійде.



Садити горох у відритий ґрунт під плівку можна вже у квітні, він сходить навіть за низьких температур



  • У середній смузі розпочинати посадку можна наприкінці квітня-початку травня.


  • У південних регіонах вже наприкінці березня – на початку квітня.




Посадка гороху в ґрунт



Підготовка гороху до посіву



Насіння горошку перед посадкою потрібно замочити у воді кімнатної температури на 12 годин. Щоб покращити формування паростків, можна додати у воду регулятор росту за 2 години до посадки або опустити горошини у воду з добривами на 5 хвилин.Насіння можна садити і сухим, тоді рослина буде сильніша і витриваліша, але врожай з'явиться пізніше.



Підготовка ґрунту до посадки гороху



Зелений горошок любить суглинистий родючий ґрунт із нейтральною кислотністю. Можна зробити і підняту грядку, видалити бур'яни та коріння рослин та внести компост.



Схема посадки гороху



Горошини розкладають з відривом — 5–6 див і глибину — 3–5 див; також важлива ширина міжрядь, тому що горох потрібно буде підв'язувати. Оптимальна відстань - 15-20 см.



Як садити горох - покрокова інструкція





  1. Видаліть бур'яни, розпушіть і розрівняйте землю, додайте компост, посипте грядку деревною золою.


  2. Якщо грядка довга, розташовувати борозенки краще вздовж, а не впоперек, тому що поздовжні ряди зручніше буде підв'язувати.


  3. Зробіть борозенки глибиною 3-4 см, а якщо ґрунт піщаний, то ще трохи поглибіть горошини. Якщо посадити надто високо, горошини можуть поклювати птахи.


  4. Пролийте борозенки водою, якщо стоїть суха погода. Розкладіть горошини, дотримуючись відстані за схемою і присипте землею, злегка втрамбувавши її зверху.




Догляд за горошком у ґрунті



Насіння сходить через 7-10 днів, цвісти горох почне через 30-40 днів, а ще через місяць після появи квітів можна буде збирати врожай.



Підживлення гороху



Зазвичай горох нічим не підгодовують, але якщо сходи будуть слабо розвиватися, можна внести азотні добрива та замульчувати ґрунт органікою для збереження вологи.



Полив гороху





  • Горох стійкий до посухи, його можна поливати раз на тиждень. Спекотним сонячним літом рекомендується поливати його двічі на тиждень, особливо під час утворення зав'язей та дозрівання стручків.


  • Підв'язка гороху


  • Горошок треба обов'язково підв'язувати до опор або шпалер, щоб він міг витися, утримуючись за них.




Підв'язка гороху



Горошок треба обов'язково підв'язувати до опор або шпалер, щоб він міг витися, утримуючись за них.



Як правильно садити горошок на балконі?





  • Для посадки гороху на балконі потрібно вибирати цукрові сорти.


  • Важливо підібрати великі ємності, т.к. у рослини досить потужна коренева система. Як контейнер підійде пластикова пляшка з-під води об'ємом 5 літрів.


  • Щоб коріння не страждало від яскравих променів сонця, краще обернути пляшку чорним пакетом.


  • Переконайтеся перед посадкою, що рослинам забезпечений добрий дренаж, найкраще на дно покласти шар керамзиту.


  • Насіння після замочування можна потримати деякий час у марлі, щоб воно проросло, а потім садити так само, як і в грунт.


  • В одну ємність із пластикової пляшки можна посадити 2-3 горошини.​


  • Під горошок краще вибрати сонячну ділянку на балконі.




Як вирощувати горошок на балконі чи лоджії





  • Коли паростки витягнуть у висоту на 12 см, їм знадобиться опора. Краще для цього вибирати щось тонке, тому що горох не може обхопити товсту палицю. Наприклад, підійде опорна сітка з великими осередками.


  • Якщо верхні паростки гороху прищипувати, на ньому з'являтимуться нові стручки.


  • Горох любить рясний полив, у спеку на балконі його потрібно поливати майже щодня. До того, як він почне рясно цвісти, поливати потрібно помірно, інакше рослина піде в зелень. Коли ж почнуть розвиватися стручки, земля не повинна бути сухою, слід стежити.




Детальна відео інструкція з догляду за зеленим горошком



Ведуча каналу «Жити в селі» показала, що потрібний для гарного врожаю горошок. Галина ділиться у ролику досвідом із догляду за зеленим горошком — від сходу паростків до збирання врожаю.



Мережеве видання Нове вогнище
Засновник ТОВ «Фешн Прес»: 119435, м. Москва, Великий Саввінський пров., буд. 12, стор 6, поверх 3, прим. II;
Адреса редакції: 119435, м. Москва, Великий Саввінський пров., Б. 12, стор 6, поверх 3, прим. II;
Головний редактор: Родікова Наталія Олександрівна
Адреса електронної пошти у редакції: [email protected]
Номер телефону редакції: +7 (495) 252-09-99
Знак інформаційної продукції: 16+
Мережеве видання зареєстроване Федеральною службою з нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій та масових комунікацій, реєстраційний номер та дата прийняття рішення про реєстрацію: серія ЕЛ № ФС 77 - 84131 від 09 листопада 2022 р.



© 2007 - 2025 ТОВ «Фешн Прес»
При розміщенні матеріалів на Сайті Користувач безоплатно надає ТОВ «Фешн Прес» невиключні права на використання, відтворення, розповсюдження, створення похідних творів, а також на демонстрацію матеріалів та доведення їх до загальної інформації.

Схожі записи